Nazwa mojego bloga – drejdel – nie wzięła się znikąd. W tym wpisie wyjaśnię co to jest ten drejdel.

Kwiecień 2024 r., fot. Paweł Dudek

Drejdel (inna forma: drejdl) to bączek – zabawka. Ma on cztery strony oraz wysunięty patyczek lub pręcik do zakręcenia. Drejdel to tradycyjna zabawka, którą Żydzi bawią się w Chanukę. Na każdej z czterech ścianek znajduje się hebrajska litera: nun, gimel, he oraz szin. Można rozwinąć znaczenie tych liter w hasło: „stał się tu wielki cud”, co ma symbolizować powstanie państwa Izrael.

Jak grać drejdlem? Jest kilka opcji. Można grać według jidyszowego znaczenia liter na drejdlu. Żetonami są cukierki lub czekoladki, które rozdziela się równo pomiędzy kilkoro uczestników gry. Każdy z graczy oddaje jeden żeton do puli, a potem każdy po kolei kręci drejdlem. Jeśli padnie nun – nie dzieje się nic, jeśli padnie gimel to obracający drejdlem bierze całą pulę, jeśli wypadnie he – obracający bierze połowę, jeśli wypadnie szin – obracający oddaje jeden żeton do puli. Po każdej kolejce uczestnicy oddają jeden żeton do puli. Gra trwa do momentu, aż jeden z graczy zgarnie wszystkie żetony.

Nie trzeba grać o cukiernki, można grać na punkty. Gra polega wówczas na zliczaniu wartości liczbowej liter. Gimel – 3, nun – 50, he – 5, szin – 300. Kto zbierze największą wartość po ustalonej liczbie rund, ten wygrywa.

Drejdle mogą być drewniane, z tworzywa sztucznego, metalowe, szklane. Najpopularniejsze są chyba te drewniane i taki właśnie posiadam, zakupiłem go w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach. Oprócz tego mam też plastikowego drejdla, którego otrzymałem od bliskiej osoby. To fajna zabawa!

Kwiecień 2024 r., fot. Paweł Dudek